Psikolojik Danışmanlık

Sağlık Rehberi > Psikolojik Danışmanlık
Psikolojik Danışmanlık

İnfertilite tedavisi sırasında psikolojik destek alan anne baba adaylarının tüp bebek başarı oranları olumlu yönde etkileniyor...

Çiftlerde ortaya çıkan ve neredeyse infertilitenin doğal bir sonucu olan psikolojik sorunlar, infertilitenin tanı ve tedavisi aşamalarında bazı güçlük ve komplikasyonlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalar; sadece psikolojik sebeplerle, gebelik ya da canlı doğum oranlarında önemli düşüşler olduğunu göstermektedir.

İnfertil çiftlerde tanı ve tedavi sürecinin başında yapılacak psikolojik değerlendirme ileriki dönemde psikolojik sorunları önlemede ve uyuma yönelik başa çıkma düzeneklerini devreye sokmada çok önemlidir. Bu nedenle psikolojik müdahalenin tedavinin başında gerçekleştirilmesi, psikolojik sorunlarla durum sarpa sardıktan sonra gerçekleştirilmesinden çok daha doğrudur.

İnfertilite tedavisi gören çiftlere yönelik psikolojik destek vermeyi hedefleyen bu paket; hem çiftlerin tedavi sürecini daha rahat geçirmelerini hem de bu dönemde ilişkilerinde yaşanan sorunlarla başa çıkmalarını sağlamak üzere hazırlanmıştır. Program 4 temel aşamayı içermektedir:

Programa katılacak çiftler öncelikle bir tanışma/değerlendirme seansına alınmakta ve seansta bazı ölçekler kullanılarak belli konularda (kaygı, depresyon, işlevsellik, problem çözme) değerlendirilmeleri sağlanmaktadır. Çifte verilecek destek hizmeti, değerlendirme sonuçlarına göre farklılıklar gösterebilecektir. Program tüm seanslara çiftin birlikte katılacağı toplam 8 seanstan oluşmaktadır. 4 Haftalık Program: Haftada 2 seans = 2x4 = 8 seans

Sosyal Medyada Paylaş

Sağlık Rehberi