Sıkça Sorulan Sorular

Memorial Kayseri Tüp Bebek Merkezi
Hastalarımız normal hayatlarına devam edebilirler. Seyahat etmelerinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Yaşadıkları şehir veya ülkelerine sorunsuz dönüş işlemi yapabilirler.
Şehir dışı veya yurt dışından gelen hastalarımızın konaklayabilmesi için merkezimize yakın farklı bütçelere uygun otel seçenekleri mevcuttur. Hastalarımız arzu ettikleri takdirde anlaşmalı otel ve pansiyonlara yönlendirilebilir.
Merkezimizin SGK anlaşması vardır. SGK ‘lı olup Tüp Bebek raporu çıkarma hakkına sahip olan hastalar bu hizmetten yararlanabilmektedirler.
  • Tedaviniz boyunca günlük sosyal aktivitelerinize devam edebilirsiniz.
  • Yemek yemek alışveriş yapmak günlük yürüyüşler kuaföre gitmek, saç boyatmak, denize girmek tedavi sürecinizi etkilemeyecektir.
  • Tedavinizin süresi tahmini olarak 15-20 gün arasında değişmektedir (yumurta takip ve Transfer aşamasına kadar geçen süre.)
  • Kayseri’de kalış planınızı bu zaman dilimine göre yapınız.
Yumurtalarınız size verilen ilaçların etkisi ile hızla büyümesi ve olgunlaşması beklenir. Bu süreci takip için hem ultrason ile muayene edilirsiniz hem de kanda salınan hormon düzeylerinize bakılır.

Yumurtalarınızın takip süresi 7–10 gün kadar sürebilir.

Yumurtalarınızın kontrollerini yaparken bu kontrolleri kan da bakılan hormon düzeyleriniz ile teyit ederiz.

Kan da Estradiol ve Progesteron sevilerinize (E2 _ P4) bakılır.

Kan verme sıklığınız yumurtalarınızın büyüme durumuyla doğru orantılı olduğundan hekim istemine göre tedavi son aşamaya gelene kadar her kontrolde ya da daha uzun aralıklarla kan vermeniz istenebilir.

Eğer eşinizin sperm sayısı yeterli ise yumurta toplama günü sizinle aynı saatte eşinizde sperm örneğini verecek.
  • Eğer eşinizin sperm sayısında sıkıntı varsa yumurta toplama günü eşinizin TESE ameliyatı olması gerekebilir. Doktorunuz size bilgi verecektir.

Yumurta toplama günü tedavinizin 7 ila 15. günleri arasına denk gelecektir.

  • Yumurta toplama işleminden bir gün sonra emriyologlar tarafından yumurtalarınız ve kalitesi hakkında bilgilendirileceksiniz.
  • Transferiniz embriyologların ve doktorunuzun uygun gördüğü günde yapılacaktır.
  • Embriyolarınızın sayı ve durumuna göre 2. ile 6. günler arasında transfer işleminiz yapabilir. Embriyolog ve doktorunuzun istemine göre bu günlerde değişiklik yapılabilir.
Tüp bebek tedavisi tüm basamakları ortalama 15-18 gün arasında sürmektedir.

Tedavi boyunca her gün kontrole gerek yoktur. Tüp bebek tedavisinin ilk aşması yumurtalıkların ilaç verilerek uyarılması dönemidir. Bu dönem ortalama 8- 10 gün sürer. Bu dönemde yaklaşık 3 ya da 4 kez ultrasonografi muayenesi yapılır. Gerekirse hormon analizleri yapılır. Yumurta hücrelerini içeren follikül çapı yeterli büyüklüğe ulaştığında yumurta çatlatma iğnesi verilerek 2 gün sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplama işlemi günü erkekten alınan sperm örneği ile toplanan yumurtaların dölleme işlemi yapılır. Dölleme işleminden sonra döllenen yumurta sayısına göre 2-5 gün sonra embriyo transferi yapılır.

Hayır. Eşiniz sadece yumurta toplama günü sperm örneği vermek için gelebilir. Ancak eşinizin sperm tahlilinin uzmanlarımız tarafından görülmesi ve değerlendirilmesi gereklidir. Gerekli durumlarda üroloji uzmanımızdan konsültasyon isteyebilmekteyiz. Bu nedenle ilk görüşmeye anne ve baba adayının birlikte katılması detaylı değerlendirme yapılması gerekli. Bu değerlendirmede baba adayının sperm tahlilinin tüp bebek uygulamasında yeterli olduğu belirlendikten sonra baba adayının sadece yumurta toplama günü gelmesi yeterlidir.

Yumurtalıkların uyarım döneminde cinsel beraberlikte bir kısıtlama yoktur. Ancak yumurta çatlatma iğnesi verilmesinden itibaren cinsel beraberlik olmamalıdır. Embriyo transferi ve sonrasında gebelik testi sonucuna kadar cinsel beraberlik önermemekteyiz.
Evet, ideal olarak 2-4 günlük bir perhiz idealdir. Bu süre 7 günden uzun olmamalıdır.
Yumurta toplama günü tıpkı sperm tahlilinde olduğu gibi masturbasyon yoluyla sperm alınmaktadır. Sperm verme probleminiz varsa daha önceden hekiminizle bu durumu paylaşmalısınız.
Yumurta toplama işlemi ortalama 15-20 dakika sürer.
Yumurta toplama işlemi lokal anestezi ya da sedasyon adını verdiğimiz hafif uyku hali oluşturan ilaçlarla siz uyutularak gerçekleştirilir. Merkezimizde işlemin konforu açısından anestezi ile uyutularak yumurta toplama işlemi yapılmaktadır. Bunun için su da dahil olmak üzere en az 6 saat hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz. Buna sigara da dahildir.
Merkezimizin SGK anlaşması vardır. SGK ‘lı olup Tüp Bebek raporu çıkarma hakkına sahip olan hastalar bu hizmetten yararlanabilmektedirler.
Embriyo transferi anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. Embriyo transfer işleminden 1 saat önceden itibaren idrara sıkışmanız gereklidir. Embriyo transferi sırasında ultrasonografi ile rahimin görüntülenmesinde ve yine işlemin uygulanmasında idrar kesenizin dolu olması bize kolaylık sağlamaktadır.
Tıbbi zorunluluk yani cinsiyete bağlı geçen hastalıklar dışında embriyolarda cinsiyet tayini Türkiye’de yasaktır. Embriyolarda genetik tanı yapılmadıkça cinsiyet tayini yapılamaz. Tıbbi zorunluluk dışında cinsiyet tayini hem kanunen hem de etik olarak yasaktır. Transfer ederken embriyoların cinsiyetlerini bilmiyoruz.

Tedavide Sonra

Yumurta toplama işlemi sonrası hafif orta derecede ağrınız olabilir. Bu ağrılar ağrı kesici ile kolayca kontrol altına alınabilir.
Her zaman olmamakla birlikte ilk 1 gün lekelenme şeklinde kanama olabilir. Bu geçici bir durumdur.
Ortalama olarak 2 saat. Sonrasında tıbbi bir engel yoksa taburcu olabilirsiniz.
Evet. İşlem sonrasında evde de istirahat etmenizi öneriyoruz. Ertesi gün günlük hayatınıza dönebilirsiniz.
Transfer sonrası 45 dakikalık bir istirahat yeterlidir. Yapılan çalışmalar klinikte daha uzun, istirahatın başarıyı arttırmadığını göstermiştir.
Hayır. Embriyo transferi sonrası sürekli yatak istirahatı başarı şansını arttırmaz. Tam tersine stresinizi arttırır. Evinizde de sürekli yatak istirahati gerekli değildir.1-2 günlük dinlenme sonrası günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Yapılan bilimsel çalışmalar bu bulguları desteklemektedir.
Transferden 1 gün sonrasından itibaren ılık duş şeklinde banyo yapmaya başlayabilirsiniz.
Gebelik testine kadar cinsel beraberlik önermiyoruz.
Transfer sonrası özel bir diyet yoktur. Ancak progesteron iğneleri ve kullanılan progesteron jel ve tabletler bağırsak hareketlerini azaltabilir ve kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle günde 1,5 litre su tüketmeniz, lifli gıdaları tercih etmeniz kabızlık açısından faydalı olabilir.
Hayır. Yüzükoyun, sırtüstü, yan yatarak uyuyabilirsiniz.
Hayır etkilemez. Ancak özellikle vücut ısınsın 38 derece ve üzerinde olduğu durumlar dikkatle izlenmelidir. Bu durumda bir hekime başvurmak doğrudur.
Ağır egzersizler önermemekteyiz. Hafif yürüyüşler ve yüzme önerilen egzersizlerdir.